درباره شرکت

محمد رضا احمدی مدیرعامل شرکت صنایع فولاد کردستان مطرح کرد

دعوت از سرمایه‌گذاران برای خرید اسناد EPCF

کشورمان ایران سرشار از ذخایر پرارزش معدنی و نفتی است. ذخایری که هم‌چون گنج در دل خاک نهفته‌اند و با تدبیر و برنامه‌ریزی صحیح، می‌توانند استحصال شده و با روش علمی و کارآمد، تبدیل به ثروتی عظیم جهت به گردش درآوردن چرخ توسعه اقتصاد کشور تبدیل شوند. اکنون چند سالی است پس از سفر جناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم رییس‌جمهور در خردادماه ۱۳۹۴، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران پیگیر اجرای طرح احداث زنجیره فولاد استان کردستان در محدوده شهرستان‌های قروه و بیجار می باشد. با توجه به منابع بکر موجود در این منطقه، پیش‌بینی می‌شود که محصولات این زنجیره بتواند علاوه بر برطرف نمودن نیاز داخل، همچنین موجبات صادرات و تبادل تجاری با سایر کشورها را فراهم سازد. با توجه اهمیت موضوع، به سراغ مهندس محمدرضا احمدی، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد کردستان رفتیم و با وی در خصوص “فرصت‌های سرمایه‌گذاری و چشم‌انداز متصور برای این شرکت عظیم فولادی” به گفت‌وگو نشستیم. احمدی درباره ویژگی‌های شرکت صنایع فولاد کردستان گفت: این پروژه جاذبه زیادی دارد و با سرمایه‌گذاری حدود پنج هزار میلیارد تومان، نرخ بازگشت سرمایه حدود ۲۲ درصد و ۰NPV› این کار بسیار اقتصادی است و از پروژه‌هایی خواهد بود که هم استان کردستان را شکوفا خواهد کرد و هم کمک خواهد کرد تا در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد کشور نزدیک شویم. با هم مشروح مصاحبه را می‌خوانیم.

قبل از این به مدت ۳ سال در شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران از زیر مجموعه های ایمیدرو به عنوان مدیرعامل مشغول به خدمت بودم. در حد فاصل سال های ۸۵ تا ۸۹ در وزارت صنایع و معادن به‌عنوان مشاور معاون وزیر و قبل از آن در بخش خصوصی به‌عنوان مدیرعامل و مدیر طرح و توسعه به مدت ۱۵ سال مشغول بوده‌ام.

مختصری از فعالیت‌های شرکت فولاد کردستان توضیح بفرمایید؟
سابقه طرح احداث زنجیره فولاد در استان کردستان، به سفر استانی جناب آقای جهانگیری، معاون اول محترم رییس جمهور به استان کردستان در خرداد ماه سال ۹۴برمی‌گردد که مقرر شد، یک زنجیره فولاد با ظرفیت‌های ۲٫۵ میلیون تن کنسانتره، ۲٫۵ میلیون تن گندله، ۱٫۶ میلیون تن آهن اسفنجی و ۱٫۵ میلیون تن ذوب و ریخته‌گری به‌منظور تولید ۱٫۵ تن ورق گرم فولادی انجام شود. بعد از این تصمیم‌گیری، مسئولان استانی از جمله رییس محترم صنعت، معدن و تجارت استان کردستان پیگیر این موضوع بودند و در ستاد اقتصاد مقاومتی استان هم پیگیری و مطرح شد. نهایتاً از طریق دفتر معاون اول محترم رییس جمهور، این موضوع برای کار به وزارت صنعت، معدن وتجارت ابلاغ شد و در مصوبه‌ای این موضوع به سازمان توسعه نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران سپرده شد. در این راستا، شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک مطالعات اولیه را به‌عنوان مشاور با قراردادی که با شرکت ملی فولاد ایران داشت، انجام داد و پیرو این مطالعات مکان هایی برای جانمایی پروژه منظور کردند. یک گزارش مقدماتی تهیه شد و از فروردین‌ماه ۹۶، بنده به‌عنوان مجری طرح احداث زنجیره فولاد در استان کردستان مشغول به خدمت شدم. هدف اولیه این بود که بحث تأمین خوراک این زنجیره را به‌صورت پایدار و مطمئن بررسی نماییم و روی این قضیه مطالعاتی انجام شد و بالانس خوراک را با توجه به شرکت‌های موجود در استان که پروانه بهره برداری معدن و کارخانه کنسانتره داشتند، انجام دادیم. از زیرساخت‌های مهم برای این صنعت، آب و گاز است که در این خصوص مطالعات گسترده‌ای انجام شد. در سال ۹۶ در این زمینه مطالعات بسیار زیادی انجام دادیم و از تمام معادن، سدها و امکاناتی که در استان بود، بازدیدهای میدانی انجام شد و گزارشی به روش AHP برای جانمایی پروژه در استان تهیه ودر محل استانداری کردستان ارائه شد و تمام مدیران استانی آن را تأیید کردند. نهایتاً گزارشی خدمت جناب آقای دکتر شریعتمداری وزیرمحترم صنعت، معدن وتجارت ارائه شد و براین اساس آقای وزیر دستور احداث دو واحد آهن اسفنجی ۸۰۰ هزار تنی بطور جداگانه در شهرستان های بیجار و قروه را صادر کردند.
ایمیدرو به‌عنوان متولی این قضیه، موضوع را پیگیری کرد و مشغول رایزنی با شرکت‌هایی شد که در استان پروانه بهره برداری از معدن داشته و تولیدکننده کنسانتره بودند. نتیجه این پیگیری‌ها در ۲۲اردیبهشت‌ماه ۹۷ جلسه‌ای بود که در استانداری کردستان با حضور آقای دکتر کرباسیان معاون محترم وزیر و رییس هیأت عامل ایمیدرو، جناب آقای مرادیان استاندارمحترم کردستان و مشارکت‌کنندگانی که قرار بود در این زنجیره مشارکت داشته باشند، تشکیل شد و نهایتاً ایمیدرو با سرمایه‌گذاری ۴۴ درصد، شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور ۲۰ درصد، شرکت توسعه و تجهیز معادن امداد که وابسته به مجتمع اقتصادی کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) است، ۲۰ درصد و کیمیا معادن سپاهان ۱۶ درصد، مشارکت نامه‌ای را امضا کردند درحال حاضر شرکت صنایع فولاد کردستان(سهامی خاص) در اداره ثبت شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری سنندج به ثبت رسیده است. در راستای انجام پروژه احداث فولاد در دو شهرستان قروه و بیجار اقدام به جذب سرمایه‌گذار خواهیم کرد. اکنون در حال فراخوان خرید خدمات مشاوره با ارزیابی RFQ برای فراخوان انتخاب مشاور مادر انجام و فهرست کوتاه در دست تهیه است. در نظر داریم، این پروژه را به‌طور جداگانه در قروه و بیجار، از طریق برگزاری مناقصه انتخاب پیمانکار به روش EPCF انجام دهیم و مقدمات این کار هم در حال انجام است. هم اکنون ایمیدرو آمادگی این را دارد، در صورتی که سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد، سهم خود را کاهش دهد تا این پروژه به نتیجه برسد.
این طرح در حدود ۵ هزار میلیارد تومان برای دو پروژه بیجار و قروه سرمایه‌گذاری لازم دارد و با اشتغال حدود۱۰۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۵ هزار نفر هم به‌طور غیرمستقیم کمک شایانی به مسئله اشتغال کشورو بخصوص استان کردستان خواهد کرد.

مهم‌ترین برنامه‌های شما برای اجرای این طرح در سال ۹۷ چیست؟
همانطور که اشاره شد مهم‌ترین برنامه شرکت در سال ۹۷، انتخاب مشاور مادر و بعد از آن تهیه اسناد مناقصه برای انتخاب پیمانکار EPCF است. همچنین برای اجرای چنین طرحی، باید مطالعات اثرات زیست‌محیطی انجام شود که این کار در توسط مشاور دردست انجام است. خوشبختانه تمام سرمایه‌گذاران این شرکت ، در استان کردستان دارای معادن و کارخانه کنسانتره هستند و تعهد تأمین خوراک این زنجیره را به ما داده‌اند.

تاریخ دقیق اتمام پروژه چه زمانی است؟
اتمام پروژه از شروع کلنگ زنی و انتخاب پیمانکار ۳ سال خواهد بود.

آیا با خروج آمریکا از برجام، اجرای این پروژه به مشکل خواهد خورد؟
هر پروژه‌ای که با چنین مشخصاتی تعریف کنیم، ناگزیر از شرایط جاری مملکت و دنیا درخصوص تأمین مالی و تجهیز آن هستیم و بدون شک شرایط ایجاد شده تأثیرگذار خواهد بود. اما تمام سعی ما این است تا راهکاری برای سرمایه‌گذارانی که حاضر به سرمایه‌گذاری با ریسک‌پذیری هستند، پیدا کنیم. البته مذاکراتی با پیمانکاران داخلی انجام شده و همچنین طرف‌های چینی نیز آمادگی تأمین مالی به روش فاینانس را دارند. امیدواریم با قدم‌های بعدی با هر شرایطی که وجود دارد، بتوانیم این پروژه را راه‌اندازی کنیم. امیدواریم، شرایط پایداری برای اجرای پروژه‌ها در کشور وجود داشته باشد.

به نظر شما آیا تاکنون برنامه‌های این پروژه طبق روال پیش رفته است؟
خوشبختانه اقدامات شرکت جلوتر از برنامه‌هایی است که در نظر داریم. مسئولان استان کردستان، مشتاق به اجرای این پروژه هستند. جلساتی هم با مسئولان ادارات مختلف و مرتبط با موضوع در استان داشته‌ایم و عزم خود را جزم کرده‌اند تا این پروژه انجام شود. از حمایت نمایندگان محترم استان هم در مجلس شورای اسلامی بهره‌مند هستیم و آن‌ها نیز راغب هستند که این پروژه به نتیجه برسد و حمایت‌های ویژه‌ای نیز از طرف استاندار محترم جناب آقای مرادنیا را در این زمینه وجود دارد.

با اجرای این پروژه، چه تحولاتی در منطقه ایجاد می‌شود؟
یکی از صنایع مادری که در دنیا وجود دارد، صنعت فولاد است. با اجرای این طرح، چیزی حدود ۱۰ برابر نیروهای مستقیم، اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌شود که یکی از شگفتی‌های استان است. طبیعتاً نتیجه اجرای این پروژه، فعالیت پیمانکاران استان، رونق اقتصادی در شهرهایی که این پروژه انجام می‌شود، گردش مالی بیش از دو هزار میلیارد تومان، بحث‌های حمل‌ونقل، توسعه شبکه ریلی، توسعه جاده‌ها و توسعه زیرساخت‌ها خواهد بود. این طرح از طرف مدیر کل محترم دفتر امور طرح ها و تأمین مالی معاونت برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمره طرح ها و پروژه های مهم و ماندگار کشور به دفتر محترم ریاست جمهوری ارائه شده و امیدواریم که از این پشتوانه به‌عنوان طرح ملی برای توسعه بیشتر استان استفاده کنیم.

در فاز اول این پروژه چه میزان تولید خواهید داشت؟
در فاز اول به دلیل ایجاد دو واحد جداگانه فولادی، قرار است، بریکت گرم (HBI) تولید کنیم که دو فاز جداگانه در شهرستان های بیجار و قروه خواهد بود که نتیجه آن ۱٫۶ میلیون تن آهن اسفنجی خواهد بود که می‌تواند در قدم اول به‌عنوان صادرات به کشورهای ترکیه و عراق ارسال شود. یا اینکه بخشی از کسری نیاز آهن اسفنجی به میزان ۸ میلیون تن در طرح جامع فولاد کشور برای اجرای برنامه ۵۵ میلیون تن فولاد را تأمین کند. اگر سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد و بتواند سرمایه‌گذاری کند، ادامه تولید آهن اسفنجی، ذوب و ریخته‌گری برای تولید یک تا یک و نیم میلیون تن فولاد گرم در استان خواهد بود.
با توجه به جاذبه‌ای که در این پروژه وجود دارد و آمادگی از نظر زیرساخت‌ها از جمله آب، برق، گاز و ریل سراسری که از تهران به سنندج امتداد خواهد داشت (با پیشرفت فیزیکی بیش از ۵۰ درصد) ، از تمام سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی دعوت می‌کنم که در اجرای این پروژه حضور داشته باشند. ما به‌زودی اسناد EPCF را منتشر خواهیم کرد و کسانی که علاقه‌مند هستند، اسناد را خریداری کنند، اعلام آمادگی کنند تا بتوانیم حرکت رو به رشدی در این زمینه داشته باشم.
این پروژه جاذبه زیادی دارد و با سرمایه‌گذاری حدود دو هزار میلیارد تومان، نرخ بازگشت سرمایه حدود ۲۲ درصد و ۰NPV› این کار بسیار اقتصادی است و یکی از پروژه‌هایی خواهد بود که هم استان کردستان را شکوفا خواهد کرد و هم کمک خواهد کرد تا در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد کشور در افق ۱۴۰۴نزدیک شویم.